Svein Olav Sandem

FILMKLIPPER

ARBEID

FIKSJON

Camping in Paradise (2023)
Eirik Tveiten. 31 min.

Verst når det Gjelder – Sesong 2 (2022)
Ingvild Kristin Nielsen & Stine Buer. 8 x 22 min.
Ep 1, 4, 7 & 8.

Lunch (2022)
Julian Hagemann. 20 x 11 min.
Ep 3, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 19 & 20.

Rådebank – Sesong 3 (2021)
Daniel Fahre. 8 x 30 min.
Ep 2, 3, 6 & 7.

Fjols til Fjells (2020)
Ole Martin Hafsmo & Mikal Hovland. 8 x 20 min.

Fjols til Fjells (2020)
Petter Holmsen. 84 min.

Vincent (2018)
Eirik Tveiten. 10 min.

Marken (2015)
Hanne Larsen. 9 min.

Bestefars Bildemysterium (2015)
Oscar Udbye & Emil Tanem. 11 min.

MK-X (2013)
Solveig Wedøe & Sara Brym. 7 x 13 min.

Bye og Rønning (2012)
Helge Lyngstad & Are Valle Skjelvan. 7 x 30 min.

Sykt Lykkelig (2010)
Anne Sewitsky. 89 min (b-klipper).

Kniven (2010)
Eirik Smidesang Slåen. 12 min.

Å Snu Seg Mot Solen (2010)
Nina Knag. 27 min.

Orkestergraven (2009)
Alexander Eik. 3 x 58 min.

Finding Jenua (2008)
Alison Mason. 81 min. (medklipper).

Hotellstäderskan (2008)
Ann Holmgren. 23 min.


KORTFORMAT

DNB - Den Største Gleden er å Gi
1 - 2 - 3 - 4
Emilie Beck

Norsk Tipping
Johanne Helgeland

Helsedirektoratet - Slutta
Sju anti-røyk-filmer. Andreas Bombom Lisberg

NHO
Åpningsfilmen NHO 2018. CF Wesenberg

Strømsgodset
Andres Heger-Bratterud

FLIR – Black Hornet
Stig Henrik Hoff

Ulrikke Brandstorp - Places
Musikkvideo. Joon Brandt.

Sivert Høyem - Inner Vision
Musikkvideo. Vibeke Heide.
+
+

PILOTER

Kampen for Aksel Waldemar Johannessen
Blue Code of Silence
Omvendt
Alexia Alene
Filmdubberen i Dar Es Salaam
Einars Forsvinningsnummer
Døden skal vi Danse
Ninas Barn
Til Ungdommen
Maikos Dans
Rinnan
Plata fra Gata
+
+

KURS / UNDERVISNING

Westerdals, Oslo
Sørnorsk Filmsenter, Kristiansand
UiS, Stavanger
Danvik, Drammen
UiT, Alta
Klekkeriet Kulturnæringshus, Alta

DOKUMENTAR

Ottar Brox – Kampen for Kysten (2023)
Hans Eirik Voktor. 62 min.

Mordbrannen (2022)
Novemberfilm. 4 x 45 min.
Ep 1 & 3.

Alt for Norge (2022)
Jo Vemund Svendsen & Daniel Høglund. 107 min.

Ta på Meg (2021)
Hans Eirik Voktor.  50 min. 

Bilder fra et Nordisk Drama (2021)
Nils Gaup. 70 min.

Baneheia – Kampen om Sannheten (2021)
Anne Skaardal, Ragne Riise og Abdullai Adejumo. 6 x 46 min.
(medklipper ep. 5 og 6).

Einars Veg (2020)
Hans Eirik Voktor. 45 min.

Blue Code of Silence (2019)
Magnus Skatvold. 80 min.

De Utstøtte (2019)
Hallgeir Skretting. 50 min.

Born 2 Drive (2018)
Daniel Fahre. 90 min.

For vi er Gutta (2018)
Petter Sommer & Jo Vemund Svendsen. 80.min (medklipper)

Griseindustriens Hemmeligheter (2018)
Ola Waagen. 50 min. (medklipper)

Alexias Verden (2017)
Nina F. Grünfeld. 7 x 22 min.

Marcus & Martinus – Sammen om Drømmen (2017)
Daniel Fahre. 85 min.

Dag Solstad – Utopi og Sorg (2016)
Hans Eirik Voktor. 2 x 58 min.

Jeg mot Meg (2016)
Stefan Faldbakken. 8 x 29 min.

Ninas Barn (2015)
Nina F. Grünfeld. 67 min.Ruth (2015)
Hanna Heilborn. 29 min.

Jul i Tangerudbakken (2014)
Linn Therese Amundsen & Kari Wåle. 6 x 45 min.

Frykten Han Skapte (2014)
Tove Austad. 50 min.

Drone (2014)
Tonje Hessen Schei. 78 min. (medklipper)

Exit Afghanistan (2013)
Anders Sømme Hammer & Olav Njåstad. 4 x 40 min. + 58 min. internasjonal versjon

Nei og Atter Nei (2012)
Karen-Margrethe Baltzrud. 74 min.

Til Ungdommen (2012)
Kari Anne Moe, 60 min.

Psyk Forandring (2012)
Gunhild Asting & Espen Sørby & Vibeke Ringen. 8 x 45 min.

Det Vakreste på Kvinnen (2011)
Mona Friis Bertheussen & Gunhild Asting. 50 min.

Norge i Krig – Oppdrag: Afghanistan (2011)
Klaus Erik Okstad. Ep 5 & 6. 30 + 40 min.

Selger nr. 329 (2011)
Kari Anne Moe. 30 min.

Snøballkrigen (2010)
Fridtjof Kjæreng. 8 x 40 min.

Taliban – Behind the Masks (2010)
Pål Resfdal. 29 min.

Gazas Tårer (2010)
Vibeke Løkkeberg. 81 min.

Klasse 10b (2009)
Strix Television & NRK. 10 x 40 min.

Hyttedrømmen (2008)
Kenneth Elvebakk. 5 x 26 min. (medklipper)

Festivalsommer (2006)
NRK. 4 x 29 min.

Kirurgisk Krigføring (2005)
Håkon Haugsbø. 50 min.

Cecilie mot Mount Everest (2004)
Bodil Voldmo Sachse & Helge Hundeide. 29 min.

En Reise i Sjelen (2004)
Sandra Hafsahl & Andreas Benin. 4 x 50 min.

PRISER / NOMINASJONER

Rådebank
Blue Code of Silence
Fjols til fjells
Born to Drive
Sammen om Drømmen
Jeg mot Meg
Ruth
Jul i Tangerudbakken
Frykten Han Skapte
Drone
Exit Afghanistan
Til Ungdommen
MK-X
Selger nr. 329
Snøballkrigen
Taliban – Behind the Masks
Gazas Tårer
Klasse 10b
Å Snu Seg Mot Solen (2010)
The Chambermaid

Nominasjoner (beste klipp)
Vinner
Nominasjon
Nominasjon
Vinner
Nominasjoner
Vinner
Vinner
Nominasjon
Vinner
Vinner
Nominasjon
Nominasjon
Vinner
Vinner
Nominasjon
Nominasjon
Vinner
Screening
Vinner

Gullruten 2022
Rhode Island International Film Festival
Amanda 2020
Amanda 2019
Amanda 2017
Gullruten 2017
Nordic Panorama 2016
Gullruten 2014
Prix Europa 2014
Amanda 2015
Prix Europa 2014
Prix Europa 2014
Emmy Kids 2014
BIFF 2011
Prix Europa 2011 / Gullruten 2011
Rory Peck Award 2010
Amanda 2011
Gullruten 2010
Festival de Cannes 2010
Brooklyn Int. Film Festival 2009

INFO

 CV
 imdb
 nfk




En av mine største styrker er fokuset på dramaturgien.
Jeg liker å finne løsninger på hvordan historien skal struktureres og hvordan scenene skal bygges opp og settes sammen slik at de treffer sterkest mulig emosjonelt.

Selv om jeg liker å være selvstendig, er allikevel et godt samarbeid med regi helt essensielt der vi gir hverandre en passe dose motstand og gjør hverandre sterkere. Jeg er tilgjengelig som klipper ved dine fasiliteter eller på klipperom i Sandvika med gode arbeidsforhold og dessuten kinolerret.

PROGRAMFERDIGHETER

AVID MEDIA COMPOSER

100%

FINAL CUT X

30%

PHOTOSHOP

70%

PREMIERE PRO

100%

DAVINCI RESOLVE

50%

AFTER EFFECTS

70%